Bijeenkomst 22 november 2011

Om stipt 19.30 uur opende de voorzitter, de laatste samenkomst van dit jaar. De zaal was voor het begin in gereedheid gebracht en de apparatuur al opgesteld. Door de dichte mist waren er helaas nogal wat afmeldingen. Eerst werden de zakelijke punten afgewerkt zoals de aankondiging van de nieuwe voorzitter (dhr. Robert Bleekrode) van het NVG om in het komende voorjaar met een paar bestuursleden, een bezoek te brengen aan de regio's. De ontwikkelingen rond de AV-Dag van het Noorden in de toekomst. Uiteraard werd er ook teruggeblikt op de laatste AV-Dag in Meppel, 14 dagen geleden. Besloten werd in januari 2012 de jaarvergadering (verkiezing voorzitter, financieel verslag, taakverdelingen) te houden.

Deze avond was Rolf de Ruiter aan de beurt om de presentaties te verzorgen. Rolf begon met ons te vertellen dat hij het dit keer op een andere manier wilde doen dan gebruikelijk. Als je een presentatie verzorgt in een zaal stellen veel mensen het op prijs wat voorinformatie over een serie te vernemen. Rolf had dit als volgt uitgedacht: hij maakte op z'n PC een nieuw bureaublad, zonder de gebruikelijke icoontjes erop. Op dit “blanco” bureaublad plaatste hij rechts de snelkoppelingen van de te vertonen *.exe bestanden. Daarnaast had hij alle series in zijn Wings Platinum programma aangepast. Het startpunt van elke serie was 15 seconden opgeschoven. In deze ruimte zijn een paar foto's geplaatst. Aan het eind van elke foto is een markeer/pauze-toets aangebracht, dat betekent een automatische stop. Daar kun je wat vertellen/uitleggen en met de pijltjestoets ga je naar de volgende foto. Vanaf de laatste stop gaat de serie lopen. Op deze manier kun jevoor elke andere doelgroep ook andere foto's erin plaatsen. Je moet dan wel een andere *.exe bestand maken. Als start-voorbeeld werd de serie over Zoutkamp gebruikt, die al eens eerder was vertoond. Maar de afspraak was dat de series van de Zoutkamp-safari, nog een keer gepresenteerd zouden worden.

  • De Zoutkamp - Foto Rolf de Ruiter
  • Open Plek in het Bos - Foto Rolf de Ruiter
  • De IJskoningin - Foto Rolf de Ruiter
  • Kale Duinen - Foto Rolf de Ruiter
  • Onze Koeien - Foto Rolf de Ruiter
  • De Ogen van Walsrode - Foto Rolf de Ruiter
  • De Zoutkamp - Foto Rolf de Ruiter

De tweede serie droeg de titel: Open plek in het bos. Veel bossen zijn niet zo interessant. Dicht op elkaar staande rechte bomen, met af en toe een lichtstraaltje. In Drenthe vind je veel van deze productie-bossen die nog uit de tijd van de mijnbouw stammen. Maar het beeld verandert snel als er een stuk gekapt wordt. De rand wordt dan omzoomd door de mooie rechte kale boomstammen. Juist die stammen (orgelpijpen!!!) met een orgelconcert van Hãndel (dat begint met een cello) waren de inspiratie voor deze serie. De clubleden die tot beoordelaars waren aangewezen beaamden dat het prachtige beelden waren met een goede muziekkeuze en mooie omgevingsgeluiden. Het begin van de muziek kwam wat triest over maar was zeker in overeenstemming met de beelden. In de serie werden bewegende beelden getoond, die opgenomen waren met de fotocamera. De kritiek die geopperd werd was dat het inkomen van sommige beelden nog eens bekeken moest worden. Bij enkele beelden ging dat te abrupt. Door dit meer met de muziek te harmoniëren, zou de serie vast sterker worden. Het letter voor letter inbrengen van de titel werd niet door iedereen gewaardeerd (te onrustig).

Regelmatig zijn er clubleden die problemen hebben van technische aard. Soms is het zinvol die problemen individueel op te lossen, soms kan het nuttig en interessant zijn voor alle leden. Daarom al Arend Veltkamp gevraagd worden de volgende club-samenkomst iets te vertellen over de techniek, om beelden (vooral die vanaf internet) te verbeteren voor projectie. Voor een andere vraag over muziek, zal Johan van der Werf ons de komende dagen, het website-adres opsturen van de internetsite Spotify.

IJskoningin, was de volgende serie van Rolf, een impressie over ijssculpturen in Roermond . Het onderwerp, Hollywood-figuren, was moeilijk te fotograferen. Door de grote hoogte van de beelden kwamen er steeds irritante delen van de dakconstructie in beeld. Die heeft Rolf in Photoshop verwijderd, een minder prettig en tijdrovend klusje. Daarna zijn de verwijderde stukken met totaal ander beeldmateriaal opgevuld. Zo ontstond vaak een totaal ander beeld. De camera was ingesteld op tijdopname. Geeft een betere kleurverzadiging. Door toepassing van gekleurde randen (in de meest voorkomende kleur van het beeld) wordt die verzadiging nog versterkt.

De serie leidde tot een stevige discussie, met tussendoor enkele malen een uitleg hoe iets tot stand was gekomen. Voor de oudere diaporama-makers is het wel wennen aan alle beweging die er op het doek ontstaat. Conclusie: een prachtige serie, met een prachtige combinatie van beeld en muziek.

Op de grens van Drenthe en Friesland vindt je bij Appelscha een prachtig natuurgebied met zandverstuivingen. De Kale Duinen. Rolf nam ons mee om dit gebied, wat ook wel Aekingerzand genoemd wordt, te verkennen. Het zand heeft hier vrij spel gekregen na het kappen van stukken produktiebos. Wat er allemaal met de plantengroei gebeurt werd duidelijk in beeld gebracht Ook hier was de keuze van de muziek goed. Een enkeling vond het laatste deel van de muziek te dynamisch, alhoewel de maker de keuze bewust had gemaakt omdat daar beelden met water te zien waren (sprankelend). De fotografie werd hoog gewaardeerd. De rand om het beeld is prachtig, maar enkelen vroegen zich af waarom dit niet bij alle beelden was gedaan. De maker vond juist die beelden van zichzelf al te druk en dat zou met de rand te veel van het goede worden.

De volgdende serie was met enige emotie beladen. De familie was in het bezit van een koppel Schotse Hooglanders. Een tijdje geleden werd besloten afscheid van de dieren te nemen en dan breekt de dag aan dat ze vertrekken. Die dag is met de serie Onze Koeien vastgelegd. Ook hier weer een goede muziekkeuze . Mooie landschappen werden afgewisseld met prachtige close ups. De commentaarstem aan het eind kwam niet duidelijk over. Het slot had wel wat sterker gekund. Daarnaast werd opgemerkt dat de geluidssterkte van de muziek misschien wel wat te hoog was, meer naar de achtergrond zodat de beelden meer aandacht krijgen.

Met De ogen van Walsrode werden we ten slotte meegenomen naar Duitsland. In het hart van de driehoek Bremen, Hamburg en Hannover ligt Walsrode met een prachtig 24 hectare groot, vogelpark (Weltvogelpark). Een hele discussie ontstond er over het feit dat veel beelden door het gaas gefotografeerd waren. De muziekkeuze was goed en paste uitstekend bij de beelden. Over de beelden van de bloemen en de molen werd nog even gebabbeld of die wel zin hadden in deze serie.

Een geslaagde avond, dankzij het vele werk van de presentator en de goede inbreng van de clubgenoten. Na de sluiting van de voorzitter, die iedereen prettige feestdagen toewenste, konden we nog redelijk op tijd naar huis en gelukkig was de mist opgetrokken.

Arie Oostdijck

Voor meer informatie Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.